Pielęgnacja skóry to najważniejszy krok w utrzymaniu jej piękna i zdrowia jak najdłużej. Troska i zainteresowanie w wieku 20 lat odbije się na naszej twarzy po 40 latach. Z drugiej strony skórę trzeba postrzegać jako wizytówkę, ponieważ dostarcza informacji o nas, o stylu życia i poświęconej jej uwagi.
Ile jest typów skóry i jak je rozróżniamy? Istnieje pięć rodzajów skóry, dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się, do jakiej kategorii się zaliczamy, aby odpowiednio o nią zadbać. Uważaj na odwodnioną skórę! Skóra odwodniona nie jest rodzajem skóry, ale jest konsekwencją sposobu pielęgnacji, ale także starzenia się. W wielu przypadkach odwodniona skóra może objawiać się jako następstwo zabiegów przeciwtrądzikowych.
Ten rodzaj skóry jest brzydki, pomarszczony, ma pieczenie, zaczerwienienie, a skóra jest wyjątkowo szorstka, podrażniona iz tendencją do silnego łuszczenia. Osoby, które mają do czynienia z taką cerą, muszą stosować się do zaleceń dermatologa i stosować polecane przez niego produkty pielęgnacyjne, przynajmniej do ustąpienia dolegliwości.
Test typu skóry
Możesz nie zdawać sobie sprawy, patrząc w lustro, jaki masz typ skóry, rozgraniczenie między skórą mieszaną a suchą lub tłustą jest dość dobre.
Ponadto, w zależności od pory roku, Twoja skóra może zmienić swoje cechy i może Cię zdenerwować. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, poddaj się prostym i szybkim testom!
- Test 1. Rano, zaraz po wstaniu z łóżka, weź chusteczkę lub suchą serwetkę i wytrzyj strefę T. Jeśli łączy się z sebum, Twoja skóra jest zdecydowanie tłusta. Jeśli jest czysta, twoja skóra jest sucha, a jeśli śladów tłuszczu jest niewiele i nieciągłych, twoja skóra jest zmieszana.
- Test 2. Aby przekonać się, że wynik pierwszego testu jest bezpieczny, zrób to samo zastępując bibułkę lub serwetkę talkiem, który szybko rozprowadzisz na całej twarzy. Jeśli w ciągu następnych kilku minut całkowicie zmoknie, oznacza to, że Twoja skóra jest tłusta. Jeśli zmoknie tylko w strefie T, to Twoja skóra będzie mieszana, a jeśli zachowa swoją teksturę, to Twoja skóra będzie sucha.
- Test 3. Do tego testu potrzebujesz jednego dnia, aby zostać w domu, aby nie wystawiać się na działanie powietrza, światła słonecznego ani kosmetyków. Rano umyj twarz tylko wodą i lekko przetrzyj miękkim ręcznikiem. Jeśli w ciągu dnia – zwykle po czterech godzinach pojawia się odpowiedź, skóra napina się, jest sucha, a jeśli nabiera blasku – tłusta. Jeśli sebum pojawia się tylko w strefie T, bez wątpienia masz cerę mieszaną.
Jakie są kroki pielęgnacyjne w zależności od rodzaju skóry?
W zależności od rodzaju posiadanej skóry należy o nią odpowiednio zadbać i dobrać odpowiednie dla niej produkty.
Pielęgnacja skóry normalnej
Skóra normalna może sprawiać wrażenie, że nie wymaga pielęgnacji, ale jest to dalekie od prawdy. Wręcz przeciwnie, uwaga poświęcona teraz pomoże Ci utrzymać go w czystości i świeżości przez długi czas. Cerę normalną należy myć rano i wieczorem lekkimi środkami myjącymi, a następnie nakładać tonik bezalkoholowy.
Wymaga kremu na dzień z ochroną przeciwsłoneczną, lekko nawilżającym, a wieczorem można zdecydować się na odżywczy krem na bazie witamin. Skóra normalna wymaga peelingu raz na 10 dni.
Pielęgnacja suchej skóry
Najwięcej uwagi wymaga skóra sucha, ponieważ nieodpowiednia pielęgnacja może ją zdestabilizować i łatwo przekształcić w odwodnioną i wrażliwą skórę. Zaleca się czyścić zarówno rano, jak i wieczorem nawilżającym kremem myjącym i nałożyć tonik bezalkoholowy.
Krem do twarzy zarówno na dzień, jak i na noc musi mieć właściwości hydrolipidowe, czyli wspomagać utrzymanie wody w tkankach i zapobiegać jej parowaniu oraz silnie nawilżać.
Eksfoliację należy wykonywać najwyżej raz w tygodniu, na koniec należy nałożyć delikatne preparaty, a na koniec zastosować maseczkę intensywnie nawilżającą. Na dzień wskazane są kremy z filtrem przeciwsłonecznym SPF 30 na lato i SPF 20 na pozostałe pory roku. Sucha skóra ma również tę cechę, że w okolicach oczu ma bardziej wrażliwą skórę i idealnie nadaje się do pielęgnacji za pomocą odpowiednich produktów.
Pielęgnacja skóry tłustej
Skóra tłusta wymaga pielęgnacji preparatami przeznaczonymi do leczenia dyskomfortu spowodowanego nadmiarem sebum i zamykania porów. Zaleca się przynajmniej dwa razy dziennie zmywanie makijażu, obowiązkowo rano i wieczorem, przy pomocy pieniącego się żelu oraz stosowanie ściągających balsamów na bazie alkoholu, tak aby skóra została skutecznie odtłuszczona, a pory zamknięte.
Zaleca się stosowanie wyłącznie kremów do skóry tłustej, charakteryzującej się lekką i matującą konsystencją oraz działaniem przeciwłojotokowym. Najlepiej, aby krem na dzień zawierał czynnik chroniący przed słońcem. Tłustą skórę należy złuszczać raz w tygodniu, a potrzebne jej są maski regulujące wydzielanie sebum i oczyszczające pory, w żadnym wypadku maski nawilżające.
Pielęgnacja skóry mieszanej
O skórę mieszaną należy dbać bardzo ostrożnie, w tym sensie, że należy zadbać o zachowanie równowagi między obszarami suchymi i tłustymi. Stosowanie produktów przeznaczonych wyłącznie do skóry suchej lub ściśle do skóry tłustej prowadzi do poważnego zaburzenia równowagi skóry właściwej.
Stosuje się albo produkty pielęgnacyjne przeznaczone dla skóry mieszanej, albo na każdy obszar zostanie nałożony produkt odpowiadający typowi skóry. Demakijaż należy wykonywać dwa razy dziennie, zarówno rano, jak i wieczorem, a najbardziej polecanym produktem w tym przypadku jest woda micelarna. Balsam tonizujący musi być bezalkoholowy i nakładać wyłącznie na strefę T, a krem zarówno w ciągu dnia, jak i na wieczór musi mieć właściwości nawilżające i odżywcze.
Niezależnie od pory roku polecane są kremy na dzień zawierające fotoprotekcję. Skutecznym trikiem dla tego typu cery jest woda termalna, która równomiernie nawilża, odżywia i odświeża skórę. Cera mieszana wymaga lekkiego złuszczania raz w tygodniu, ale także natychmiastowego nałożenia nawilżającej maski.
Pielęgnacja wrażliwej skóry
Wrażliwą skórę należy pielęgnować produktami dermatokosmetykami o lekkiej konsystencji i właściwościach tonizujących naczynka. Zaleca się unikać gorącej wody, zimnego powietrza i bezpośredniego wystawiania na słońce lub zanieczyszczenia, takie jak dym papierosowy.
Należy go usuwać zarówno rano, jak i wieczorem, z przeznaczeniem do preparatów lub z wodą micelarną, a krem, niezależnie od tego, czy jest to dzień, czy wieczór, musi mieć właściwości odżywcze i lekko nawilżające oraz najlepiej o neutralnym pH. Na dzień polecane są kremy dermatokosmetykowe z ochroną przeciwsłoneczną.
Eksfoliację należy wykonywać raz na dwa tygodnie i wyłącznie za pomocą przeznaczonych do tego preparatów, które nie obciążają dodatkowo skóry, a najbardziej odpowiednie są maski o roli przeciwdziałającej podrażnieniom, przeciwzapalnie i kojąco. Jeśli skóra jest atopowa lub trądzikowa, dermatolog powinien zalecić produkty pielęgnacyjne. W dłuższej perspektywie będą stosowane produkty do pielęgnacji przeciwtrądzikowej.