Jak ekstremalna kuracja odchudzająca wpływa na Ciebie i efekt jo-jo  

Próbowałeś wszystkiego, a zwłaszcza tego, co obiecało szybkie rezultaty. Może również przeszedłeś na dietę, na której jadłeś same gruszki lub tylko arbuza albo zamieniłeś dwa posiłki na kapuśniak…  Diety beztłuszczowe lub bez węglowodanów nie są Ci obce, a usunięcie białka zwierzęcego z diety zawsze wydawało się dobrym pomysłem.

Prawdopodobnie widziałeś wszystkie te diety, prawda? Ale co się stanie, gdy wrócisz do starego stylu jedzenia? Czy to było w porządku? Prawdopodobnie udało Ci się schudnąć 5 kilogramów w 7 dni, ale po powrocie do normalnego jedzenia przytyłeś 10 kg w 3 dni. Myślę, że zdałeś sobie sprawę, że diety jo-jo nie są najlepszą opcją dla trwałej utraty wagi, a zwłaszcza zdrowej. 

Skutki uboczne diety jo-jo 

Największym problemem z dietami jo-jo jest to, że wpływają one bardzo źle, oprócz jakości skóry, włosów, życia (WSZYSTKO!) I metabolizmu. Najbardziej cierpi metabolizm, kalorie spalane przez organizm spadają o około 20%.  

Oznacza to, że po kilku super restrykcyjnych dietach, kiedy wrócisz do normalnego jedzenia, będziesz musiał zmniejszyć początkowe spożycie kalorii o 20%. Aby schudnąć, będziesz musiał stracić inne kalorie. Rozumiesz, że ostatecznie nie będziesz miał dokąd pójść i dojść na skraj rozpaczy. 

Po niezliczonych epizodach głodu organizm osoby na przewlekłej diecie wchodzi w fazę przetrwania. Im mniej jesz, tym bardziej zmniejszy się metabolizm i będziesz musiał jeść coraz mniej. A kiedy z frustracji lub czystego zmęczenia wrócisz do „normalnego” jedzenia, organizm zatrzyma wszystkie te dodatkowe kalorie i użyje ich jako depozytu w formie zemsty. 

Tak, ciało wpada w rodzaj paniki i zaczyna gromadzić otrzymane pożywienie, ponieważ jest możliwe, że nie otrzyma tego ponownie, ponieważ zrobiłeś to tylko tyle razy.  Zanim wpadniesz w panikę, przeczytaj, jak możesz przyspieszyć metabolizm, jeśli nadal popełniasz błędy w jedzeniu i nie możesz schudnąć. 

Jakie skutki uboczne mają diety? 

  • efekt jojo 
  • niedobory witamin i minerałów 
  • obniżona wydajność intelektualna 
  • Wysokie napięcie 
  • wysoki cholesterol 
  • problemy trawienne 

Co to jest podstawowy metabolizm i jak określić moje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne? 

Tempo przemiany materii Coraz więcej badań potwierdza, że ​​organizm ludzki jest niezwykle inteligentny i ma zdolność adaptacji, będąc delikatnym narzędziem, które z chęci przetrwania potrafi zmiażdżyć marzenia większości ludzi, którzy mają zwyczaj próbowania wszelkich modnych diet. Prawidłowe odchudzanie zaczyna się od dobrego zrozumienia organizmu, a zwłaszcza jego potrzeb metabolicznych. 

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jest określane przez dwa zasadnicze czynniki: tempo podstawowego metabolizmu i poziom aktywności fizycznej.  Około jedna trzecia spalanych kalorii wynika z aktywności fizycznej, która obejmuje wszystko inne niż odpoczynek, odpoczynek – mycie zębów, składanie ubrań, praca przy komputerze, chodzenie do sklepu na końcu ulicy, trening. na siłowni. 

Pozostałe dwie trzecie są spalane w wyniku normalnych funkcji metabolicznych. Obejmuje to kalorie potrzebne do wspierania podstawowych funkcji: utrzymania temperatury ciała, tętna, oddychania, naprawy narządów i podstawowych reakcji chemicznych. 

Jak widać, podstawowa przemiana materii zajmuje się spalaniem większości kalorii, dlatego ważne jest, aby utrzymać ją na wysokim poziomie, aby schudnąć i utrzymać ją później. W rzeczywistości jest to nawet ważniejsze niż aktywność fizyczna, którą wykonujesz. Tak, wow, wyrzuciłem to! 

Skąd wiesz, jakie jest podstawowe tempo metabolizmu i jak możesz je zwiększyć / przyspieszyć? 

Na tempo podstawowego metabolizmu wpływa wiele różnych czynników, w tym czynniki genetyczne, wielkość ciała, masa mięśniowa, wiek, płeć, waga, ciąża, stan hormonalny i tak, kondycja (chodzi o to, aby ciało było sprawne i miało większą masę mięśniową). zwiększone spala więcej kalorii w spoczynku niż osoba o niższej masie mięśniowej). 

Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, tempo podstawowego metabolizmu naturalnie spada po osiągnięciu dorosłości o około 2% co dekadę, głównie z powodu utraty masy mięśniowej. Osoby stale na diecie tracą dużo masy mięśniowej wraz z utratą wagi. 

Deficyt kalorii

Podstawową przemianę materii można obliczyć ręcznie, korzystając ze wzoru w artykule z podstawowymi wskazówkami dotyczącymi odchudzania lub korzystając z komputera online. To jest bardzo proste. Zrób to więc po raz pierwszy, oblicz podstawową przemianę materii, a następnie kontynuuj oznaczenia, dodając do równania i aktywności fizycznej.  

W ten sposób zobaczysz, ile kalorii potrzebujesz, aby utrzymać wagę. Następnie upuść 250-500 kalorii, aby określić swój dzienny, zdrowy poziom kalorii, który powinien doprowadzić do około pół funta wagi tygodniowo. 

Oczywistym krokiem jest rozpoczęcie formułowania planów dietetycznych w oparciu o kalkulatory kalorii dla żywności i jeśli masz pewność, że masz deficyt kalorii niezbędny do schudnięcia i nadal nie tracisz na wadze, to jasne jest, że masz problemy metaboliczne i byłoby potrzebne jakieś testy metabolizmu. 

Normalny metabolizm odpowiednio reaguje na deficyt kalorii, jesz mniej kalorii niż spalasz, musisz schudnąć. Owszem, nie jest to takie proste, bo wiąże się też z motywacją, uprawianiem sportów, dbaniem o to, co jesz i ciągłymi kalkulacjami, ale deficyt kaloryczny 250-500 kalorii nie jest takim wielkim uciążliwością. 

Z drugiej strony, jeśli masz niski metabolizm, warto skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, dlaczego Twój metabolizm nie działa na optymalnych parametrach i co możesz zrobić, aby poprawić sytuację. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę